Jak żyć bez pieniędzy według Kasi

Życie bez pieniędzy? Niewątpliwie wiele osób nie wyobraża sobie życia bez pieniędzy. Przecież są one potrzebne, aby zapłacić rachunki, kupić jedzenie, iść w weekend do kina czy pojechać latem na wakacje. Istnieje jednak duża grupa osób, która uważa pieniądze za zbyteczny produkt.

Walka o przetrwanie

Znane są historie ludzi, którzy porzucili życie w mieście, prace na kierowniczych stanowiskach czy studia. Wtedy zaczyna się prawdziwa walka o przetrwanie. Naturalnie, schronienie można znaleźć, np. budując szałas, zabierając ze sobą namiot czy chowając się w grotach. Pieniądze nie są wtedy potrzebne, aby wydać je na jedzenie, ponieważ pożywienie można własnoręcznie znaleźć. Różnego rodzaju owoce czy rośliny, idealnie nadają się do zjedzenia. W takich warunkach outsiderzy, bo tak należy zdefiniować takie osoby, mogą własnoręcznie zapolować na dziką zwierzynę. Ogień otrzymają podczas tradycyjnego procesu rozpalania ogniska, chrust znajdą pomiędzy drzewami, płomień daje również ciepło i tak można próbować przetrwać. Jednak trzeba to znacząco podkreślić, życie w obecnych czasach powoduje, że NIE da się funkcjonować bez pieniędzy.

Bez pieniędzy nie wszystko można

Pieniądze w dzisiejszym świecie są niezbędne, ponieważ są podstawowym środkiem płatniczym. Dzięki nim płaci się za wodę, gaz czy prąd. To właśnie za nie można otrzymać ziemniaki do obiadu czy pomidora do kanapek. Osoby, które podejmują się życia bez pieniędzy, muszą liczyć się z byciem wyalienowanym. Nie da się mieszkać w domu czy mieszkaniu i nie opłacać podstawowych rachunków. Prędzej czy później, skończy się to wyeksmitowaniem, bądź nawet karą więzienia. Zakup jedzenia staje się w takiej sytuacji niemożliwy, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że zakończy się to zatruciem albo powikłaniami zdrowotnymi. Każdy jest kowalem swojego losu i sam musi zdecydować, czy chce żyć w dobrych warunkach, mieć co zjeść, czym zapłacić za rachunki, ponieważ bez pieniędzy, to wszystko staje się nie do końca możliwe. Jeśli jednak w codziennym życiu ktoś chce zniwelować swoje koszty i oszczędzać – istnieją na to różne sposoby.

Bez pieniędzy możesz się wymieniać

Jeśli zapadła decyzja, że oszczędzanie i bycie ekologicznym ma być priorytetem w życiu, to należy skupić się na alternatywach. Po pierwsze warto przemyśleć wymianę rzeczy. Jeśli w domu znajdują się rzeczy, których właściwie nikt już nie używa i tylko się kurzą, można zaoferować wymianę. Należy znaleźć produkt, który jest interesujący i wtedy można dokonać transakcji. Istnieją strony internetowe, które ułatwiają taki proces. Jest to dobry sposób dlatego, że niepotrzebne przedmioty dostają drugie życie, a nie są wyrzucane. Ciekawym sposobem na oszczędzanie jest również wymiana usług. Jeśli ktoś czuje się pewnie w jakiejś dziedzinie, np. hydraulika, stolarstwo czy fryzjerstwo, można zachęcić drugą stronę do zupełnie darmowej wymiany. „Naprawię Ci zlew, a Ty naprawisz mi telewizor”. Inne możliwe wyjście to kupowanie tańszych przedmiotów. Jest to jednak sposób ryzykowny, ponieważ oszczędzanie na kupnie np. żarówki, może przynieść odwrotny efekt do zamierzonego. Plusem takiego wyjścia jest to, że można dużo zaoszczędzić. Idąc do sklepu z odzieżą używaną i robiąc tam zakupy zamiast w markowych sklepach, można sporo mniej wydać. Możliwe jest również ograniczanie wydatków poprzez recykling i naprawianie rzeczy, jako alternatywa do wyrzucania takich przedmiotów. Zepsuty telewizor, pralka czy lodówka, nie muszą od razu trafić na wysypisko śmieci. Jeśli problemem jest do rozwiązania niskim kosztem, bądź własnoręcznie, to taki produkt powinien być naprawiony i używany dalej. Generuje to oszczędności na wysokim poziomie. To samo tyczy się recyklingu, ponieważ jeśli zamiast wyrzucić aluminiowe czy stalowe puszki, zostaną one zebrane i sprzedane w skupie złomu, spowoduje to zwrot pewnej części kosztów. Wszystko zależy tak naprawdę od zaangażowania w minimalizacje kosztów. Jeśli komuś bardzo zależy, aby z domowego budżetu nie znikały ogromne sumy, można również oszczędzać chociażby na wodzie czy prądzie. Jeśli zostaje woda z kąpieli czy gotowania, może ona posłużyć do spłukiwania toalety. Każdy podłączony do zasilania przedmiot, można odłączać od prądu przed snem, bądź wyjściem z domu, co spowoduje obniżkę rachunków. Nie da się żyć bez pieniędzy, ale za to można sporo oszczędzić i pozytywnie wpłynąć na środowisko.

Wpływ życia bez pieniędzy na środowisko

Oszczędzanie bardzo pozytywnie wpływa na środowisko. Dzięki niemu generowane są mniejsze partie odpadów, ponieważ pralka, która została naprawiona, będzie służyć przez następne dwa lata. Oszczędzanie wody może spowodować, że nie zabraknie jej za jakiś czas. Wszystkie podejmowane przez ludzi decyzje, są ważne, dlatego trzeba podejmować je z głową. Należy jeszcze raz podkreślić, że życie bez pieniędzy, nie jest ani łatwe, ani przyjemne, dlatego lepiej skupić się na oszczędzaniu, dzięki któremu zyski generują nie tylko oszczędzający, ale i inni ludzie oraz Matka Ziemia.

Zobacz: Porady jak żyć bez pieniędzy